Jedním z nejlépe vybavených radiodiagnostických pracovišť v Česku je v tomto směru Multiscan v Pardubicích, který vyšetří na svých dvou přístrojích o síle magnetického pole 1,5 a 3 tesly ročně okolo 14 000 pacientů. Prvně jmenovaný navíc loni prošel inovací a nabízí tak řadu nových funkcionalit pro ještě přesnější a rychlejší diagnostiku. Nový kabát pak dostaly i prostory, kam pacienti na vyšetření chodí. „Pravidelně sledujeme novinky a snažíme se držet krok s novými trendy, abychom zajistili pacientům co nejkvalitnější péči v co nejlepších podmínkách,“ komentuje modernizaci za víc než 20 milionů korun výkonná ředitelka AKESO holdingu Martina Kulštejnová.
Komu metoda v Pardubicích pomáhá, popisuje primářka radiodiagnostického oddělení Petra Jiříčková: „Na magnetické rezonanci jsou to pacienti s neurologickými obtížemi, jako jsou bolesti zad, brnění končetin, bolesti hlavy nebo závratě, s potížemi s pohybovým aparátem anebo pacienti s nádory různého typu.“ Právě onkologičtí pacienti podle ní tvoří zhruba 20–30 % vyšetřovaných. „Jsou to primárně nádory prostaty, rekta, mozku, některé typy nádorů prsu a dále metastázy,“ dodává.
S MR nebo CT je to stejné jako s letadly. Ta také nesmějí zbytečně stát na zemi.
I když pacienti v Česku čekají na magnetickou rezonanci někdy i několik měsíců, v Multiscanu provádíme vyšetření v podstatně kratší době. „S magnetickou rezonancí nebo počítačovou tomografií je to stejné jako s letadly – ta také nesmějí zbytečně stát na zemi. Proto jedeme sedm dní v týdnu a většinou i přes svátky,“ říká Petra Jiříčková. Vyšetření se na oddělení provádí i odpoledne a večer, a to klasicky na základě lékařského doporučení. Za přímou úhradu ho ale samoplátci mohou podstoupit i na vlastní přání.
Další informace o pardubické radiodiagnostice najdete na našich webových stránkách. Vyšetření provádíme na přístrojích Siemens Magnetom Avanto s intenzitou magnetického pole 1,5 T a Siemens Magnetom Skyra s intenzitou magnetického pole 3 T.