Specifika poskytované péče
Nenádorová (protizánětlivá) radioterapie je lékařské ozáření, které se provádí u vybraných zánětlivých a degenerativních onemocnění. Cílem výkonu je úleva od obtíží (především bolesti pohybového aparátu).
Důležité informace
- Vstupní vyšetření lékařem probíhá v ambulanci v budově č. 30 Pardubické nemocnice!
Adresa: Areál Pardubické nemocnice, Kyjevská 44, budova č. 30 – Multiscan - Léčba rentgenovým ozařovačem pro nenádorovou terapii Wolf Medizintechnik T-200 se provádí každé úterý a čtvrtek na poliklinice Vektor, Rokycanova ulice. Obvyklý počet frakcí je 3-4, léčba se provádí 2x týdně.
- V určitých případech je léčba prováděna na lineárním urychlovači.
- Při nenádorové radioterapii jsou aplikovány nízké dávky záření – více než desetinásobně nižší než při ozařování pro nádorová onemocnění.
- K úlevě od obtíží dochází až po uplynutí určité doby od ukončení ozařování, obvykle do 2 měsíců. Na počátku ozařování může dojít k jejich přechodnému zhoršení. Nízké dávky užívané při nenádorové radioterapii mohou mít vzácně vedlejší účinky, zvláště v případech opakovaného záření v ozařovaném poli. Proto je třeba, aby lékař další ozáření dobře zvážil s ohledem na celkovou aplikovanou dávku záření.
- Rizika záření se rovněž zvyšují po lokálních aplikacích kortikoidů nebo v terénu kožních změn (podráždění kůže dráždivými mastmi, poleptání, popálení). Vyskytnou-li se při nebo po ozařování obtíže v ozařované oblasti, je nutno uvědomit lékaře.
- O všech předchozích ozářeních informujte lékaře.
- S sebou si přineste: doporučení na nenádorovou terapii a popis diagnostického RTG vyšetření. Pokud jste absolvovali nenádorovou terapii mimo Multiscan Pardubice, vezměte si s sebou zároveň i kopii dokumentace včetně informací o aplikovaných dávkách.