Onkologické centrum Multiscan úspěšně provedlo první zavedení PICC katétru a žilního portu

12. 9. 2024

Od začátku srpna zavádí pardubické onkologické centrum pacientům, kteří mají podstupovat onkologickou léčbu či časté odběry krve, nitrožilní vstupy přímo na svém pracovišti. Po úspěšném pilotním provozu budou tyto výkony probíhat pravidelně jednou týdně.

Doposud bylo zavedení tzv. PICC katétru (periferně zaváděného centrálního katetru) či žilního portu v gesci radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice. Nyní je Komplexní onkologické centrum technicky i personálně vybaveno tak, aby bylo schopno si tyto výkony zajistit samo.

Přípravy zavádění žilních portů a PICCů u nás trvaly přibližně rok a půl. Jsem rád, že pilotní provoz proběhl na výbornou a bez komplikací. Uskutečnění vize bylo možné zejména díky podpoře paní ředitelky Ing. Mgr. Kulštejnové a kvalitnímu a erudovanému týmu lékařů a sester. Naší snahou je zlepšovat bezpečnost pacientů při podání chemoterapie a ruku v ruce s tím zvýšit počet indikovaných pacientů dle aktuálních národních i mezinárodních standardů. Vysněným ideálem je, aby na onkologickém stacionáři či onkologickém lůžku nebyl pacient s protinádorovou léčbou aplikovanou do periferie,“ uvedl MUDr. Miroslav Žiaran, který s nápadem zavádět žilní vstupy přímo v Multiscanu přišel.

Jaký je rozdíl mezi PICC katétrem a žilním portem?

PICC katétr je dlouhá tenká plastová hadička, která se zavádí cestou žil horní končetiny do centrální žíly vedoucí k srdci, která je širší a odolnější než povrchové žíly horních končetin. Jde o nejbezpečnější žilní vstup. Tento výkon může být indikován lékařem či sestrou se souhlasem lékaře. Jedná se o žilní vstup, který je nejvhodnější pro pacienty s léčbou plánovanou na 3-6 měsíců. Výkon je minimálně invazivní a ve srovnání s klasickým centrálním žilním katétrem je zde nižší riziko komplikací a možnost pobývat v domácím prostředí.

Žilní port je speciální komůrka implantovaná do podkoží v oblasti podklíčku, ze které vede katétr, který rovněž končí v centrální žíle vedoucí k srdci. Jedná se o žilní vstup, který je tzv. totálně implantabilní (tj. je „schovaný“ pod kůží). Je nejvhodnější pro pacienty s plánovanou délkou léčby déle než 6 měsíců. Žilní port i PICC lze kromě protinádorové léčby využít i pro jiné účely, např. pro podání infuzí, kontrastní látky při CT vyšetření nebo při podání transfuze. Žilní port může zůstat zaveden několik let.