Řecký den v Pardubicích představil řeckou kulturu a otevřel dveře další spolupráci řeckého konzulátu v krajském městě

6. 9. 2024

Na konci září uplynou dva roky od otevření Honorárního konzulátu Řecka v Pardubicích. Při této příležitosti uspořádali honorární konzul Sotirios Zavalianis a primátor města Pardubic Jan Nadrchal v krajském městě Řecký den. Hlavním tématem setkání zástupců obou institucí bylo zapojení řecké kultury do života města a další rozvoj spolupráce v Pardubicích.

„Výběr Pardubic jako sídla prvního řeckého honorárního konzulátu v České republice souvisí s mými podnikatelskými aktivitami v oblasti zdravotnických služeb, zejména s provozem onkologického centra Multiscan, které bylo před více než dvaceti lety otevřeno právě v tomto městě,“ uvedl honorární konzul Sotirios Zavalianis. „Není mnoho měst v České republice, které by měly na svém území honorární konzulát, je nám tedy jako městu ctí. Dosud jsme však neměli prostor blíže definovat naši užší spolupráci, a především pohovořit o možnostech jejího rozšíření. Témata jsou jasná – nabízí se zcela jistě představení řecké kultury, kolegové již nastínili zájem představit kulturu i gastronomii hned v roce příštím v rámci nějaké akce pořádané městem. Další možnou oblastí je spolupráce v oblasti vzdělávání. Hovořili jsme také o navázání kontaktu s případným partnerským městem v Řecku, kdy nám byla nabídnuta pomoc při vytipování tamního města obdobného charakteru jako jsou Pardubice. Schůzka nám otevřela hned několik možností spolupráce a já se na ni těším,“ shrnul obsah úvodního setkání primátor města Pardubic Jan Nadrchal.

Plánovaný program Řeckého dne započal ve čtvrtek 5. září v dopoledních hodinách, kde se pozvaní hosté sešli na pardubické radnici při příležitosti zahájení výstavy sakrální architektury Poklady náboženství na Kypru. K vidění bude až do 16. září ve foyer společenského sálu pardubické radnice. Autorem výstavy je Jiří Králík, jehož zásluhou vznikla i další výstava fotografií projektu UNESCO Česko-řecko-kyperské stopy, kterou si budou moci zájemci či kolemjdoucí prohlédnout v následujících dnech přímo ve venkovních prostorách Honorárního konzulátu Řecka ve Štrossově ulici v Pardubicích. Součástí programu na honorárním konzulátu bylo setkání řecké a pardubické komunity a ochutnávka řecké gastronomie.

Jako poslední bod Řeckého dne následovala přednáška tajemníka honorárního konzulátu a vysokoškolského vyučujícího na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Konstantinose Tsivose s názvem Řecko v proměnách času. Přednáška proběhla v konferenčním sále budovy klinické onkologie společnosti Multiscan, jež je součástí zdravotnického holdingu AKESO Sotiriose Zavalianise, který je zároveň i honorárním konzulem Řecka v Pardubicích. V prostorách budovy onkologie je pro pacienty a personál připravena také výstava mapující krásy Řecka.

Kromě významných zástupců honorárního konzulátu a města Pardubic v čele s honorárním konzulem Sotiriosem Zavalianisem a primátorem města Pardubic Janem Nadrchalem se Řeckého dne zúčastnili například velvyslanec Řecka, J. E. Athanassios Paressoglou společně se zástupkyní Kypru, spisovatelkou žijící v Praze Vivian Avraamidou – oba ve svém projevu vyzdvihli dlouhodobě přátelské a konstruktivní vztahy zakládající se na vzájemném respektu a spolupráci. Obě země se pravidelně podílejí na diplomatických, hospodářských a kulturních výměnách a česko-řecké partnerství je založené na společných hodnotách a cílech v rámci Evropské unie a dalších mezinárodních organizací.

Honorární konzulát Řecka v Pardubicích

Otevření Honorárního konzulátu Řecka v Pardubicích představuje další milník v bilaterálních vztazích mezi Řeckou republikou a Českou republikou, případně Československem. Během dvouletého fungování konzulátu byla z iniciativy honorárního konzula Sotiriose Zavalianise poskytnuta finanční podpora k zajištění výuky řečtiny v rámci řeckých obcí v Praze, Brně, Ostravě a v Krnově.

Další podpora byla zaměřena na zkvalitnění výuky novořečtiny na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity v Praze a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde se každoročně pořádají soutěže o nejlepší bakalářské či magisterské práce nebo cena za nejlepší literární překlad z řečtiny do češtiny.

Konzulát v Pardubicích je otevřen každou středu a poskytuje konzulární služby a informace řeckým i českým občanům v Pardubicích a sousedních krajích.

Řecká komunita a spolupráce mezi Řeckem a Českou republikou

V České republice žije v současné době asi 5 000 Řeků. Polovina z nich jsou potomci generace politických uprchlíků, kteří našli útočiště v bývalém Československu v době řecké občanské války. Druhou polovinu tvoří ekonomičtí migranti, většinou vysoce kvalifikovaní, kteří přišli do České republiky v době hospodářské krize, aby zde našli zaměstnání.

Od devadesátých let jsou Řecká republika a Česká republika členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a jejich vztahy v politické, hospodářské a kulturní oblasti se výrazně zlepšily. Honorární konzulát v Pardubicích spolu s Velvyslanectvím Řecké republiky v Praze představují jediná řecká zastupitelství na území ČR.

Kromě velvyslanectví v Aténách má Česká republika pět konzulátů - v Soluni, na Krétě, na Rhodosu, na Korfu a nově na Lefkadě.

 

Zdroj: Archiv MMP, fotograf: Tomáš Kubelka

Galerie